Wednesday, October 28, 2009

foorumid linnaruumi teemadel

Eile ja täna Tallinnas esimesed Linnafoorumi üritustesarja ettevõtmised.
Foorum on pühendatud kahele peateemale:
Avaliku ruumi loomine Kultuurikatla-Linnavalitsuse-Linnahalli ümber ja ala sidumine linnaga. Linn mere ääres – Kultuurikilomeeter/ rannapromenaad.
http://www.arhitektuurikeskus.ee/linnafoorumid/
---------------

Kunagi nimetasime kogu vaatlusalast ala kultuuri( )katlaks. Ehk kohaks kus pidevalt oleks midagi teha, kuulda, proovida, vaadata - kus midagi toimuks. Sedavõrd, et podiseks lausa üle. Seal peaks olema rannaga seonduvaid tegevusi - kalaturg, paadisadamad, vesitaksod - mida iganes välja mõeldakse; etenduskohti, töötubasid, põllulappe, kohvikuid, galeriisid; toimuksid laadad ja mõttepargid ning tegutseks nutikad ettevõtted. Kogu ala oleks atraktiivne igasugusele ettevõtlikkusele.

Tänases käsitluses on Kultuurikatel taandunud pigem üheks hoonestuks ning julgemates mõtetes üheks kinnistuks. Aga õnneks on juba märgata ka suundumust uuesti laiemalt mõelda. Eks ta ole - mitme põlvkonna vältel idealiseeritud analüüsivõime üksi ei suuda meid tänapäevases 'kaoses' eriti kaugele aidata. Aga paljudel tuleb see tee lihtsalt läbi käia, et uuesti laiematele piltidele mõelda.

Eile ütles Peeter Jalakas Linnafoorumil, et turisti jaoks võiks see ala olla nt 'muhe'. Kasvõi muhe - sobib suurepäraselt üheks kultuurikatla kvaliteediks. Peaasi, et oleks mingi suurem Idee (mentaalne ruum) kogu sellest alast, mille järgi määratleda sotsiaalne ruum, et seejärel asuda füüsilise ruumi kallale.

peeter eerik ots
(täna Linnafoorumil kahjuks osaleda ei saa)


Täpsustuseks, et antud juhul tegemist Tallinnaga. Aga igaüks, kes tahab mõnda teist piirkonda mõtestatult vaadelda - palun väga. Pea igas kohas on oma 'linna- või külahall', ilmselgelt on olemas administratiivüksus ning päris kindlasti on olemas kultuur.

No comments: